Haber

AB, Kur’an-ı Kerim’e Karşı Eylemleri Reddetti

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik eylemlerin ardından dini nefreti körükleyecek her türlü eylemi reddettiklerini belirtti.

Borrell, Kur’an-ı Kerim’e saygısızlıkla ilgili yaptığı açıklamada, “Avrupa’daki bazı kişilerin birçok Müslümanı gücendiren eylemlerinden sonra, AB, dini nefret ve hoşgörüsüzlüğe yönelik her türlü kışkırtmayı güçlü ve kararlı bir şekilde reddettiğini yineliyor.” ifadesini kullandı.

Dini topluluklara saygının AB değerlerinin bir parçası olduğunu vurgulayan Borrell, Kuran’a veya herhangi bir kutsal kitaba saygısızlığın açık bir provokasyon olduğunu belirtti.

AB’de ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve hoşgörüsüzlüğün yeri olmadığına dikkati çeken Borrell, şöyle devam etti:

“Yurt içinde ve yurt dışında din ve ifade özgürlüğünü desteklemeye devam edeceğiz. Ancak yasal olan her şey ahlaki değil. Şimdi karşılıklı anlayış ve saygı zamanı. Provokatörlerin bu eylemleri, sadece çabalayanların çıkarlarına hizmet ediyor.” bizi ve toplumlarımızı bölmek için.”

Kur’an’a yönelik saldırılar

Irak asıllı Salwan Momika, Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıların yaşandığı İsveç’in başkenti Stockholm’de Kurban Bayramı’nın ilk gününde 28 Haziran’da Stockholm Mescidi önünde polis nezaretinde Kur’an-ı Kerim yaktı. ‘bir önce. .

20 Temmuz’da Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis gözetiminde Kuran’ı ve Irak bayrağını çiğnedi.

Danimarka’da İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi “Danske Patrioter (Danish Patriots)” grubu üyeleri, 21 Temmuz’da Kopenhag’daki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

Daha sonra grup üyeleri, 24 Temmuz’da İran’ın ve ardından Irak’ın Kopenhag Büyükelçilikleri önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

Grup daha önce 14 Nisan’da Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde Türk bayrağına ve Kuran’a baskın düzenleyerek İslam’a hakaret etmişti.

haberhopa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu