Haber

Gidecek ülke kalmadı kendi ülkesini kurdu: ‘Padişahımız Türkiye’yi seviyor’

Randy “R Dub!” Williams adında bir DJ, “Slowjamastan Republic” adlı kendi ülkesini kurdu. Kendisine “Slowjamastan’ın Sultanı” diyen Williams, “Ülke kalmamıştı, ben de kendi ülkemi yarattım” dedi. CNN International’ın uluslararası kamuoyuna duyurduğu haberin ardından Türk basınına da yansıyan haberi “Slowjamastan Republic” adlı Twitter hesabından aktaran Williams, Türkiye’den bir fotoğraf paylaşarak, “Padişahımız Türkiye’yi seviyor!” terimleri kullandı.

CNN’in haberine göre dünyadaki tüm ülkeleri ziyaret etme kararı alan Williams, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan tek bir ülke kalmayıncaya kadar dünyayı gezdi. Akabinde ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bir çölde yaklaşık 44 bin metrekarelik bir arazi satın alarak orada kendi ülkesini kurdu ve kurduğu ülkeye, sunduğu radyo programının adını verdi.

KENDİ PASAPORTU, BAYRAĞI, İSTİKLAL MARŞI, PARA BİRİMİ VAR

1 Aralık 2021’de yerel saatle 12:26’da ABD’den bağımsızlığını ilan eden Williams, ülkesinin ABD’den ayrılışını başkent Dublândia’daki açık hava ofisinden canlı yayınladı. O zamandan bu yana geçen iki yılda Williams, ülkede “Crocs” marka terliklerin giyilmesini yasaklayan bir dizi farklı yasaya imza attı. Ülkenin ayrıca kendi pasaportu, kendi bayrağı, kendi milli marşı ve “çift” olarak bilinen kendi para birimi vardır.

Williams, ülkede 500’den fazla kayıtlı vatandaşın da bulunduğunu söyledi. 4 bin 500’den fazla kişi ya şartlı vatandaşlığa geçiyor ya da vatandaşlık alacakları günü bekliyor. Williams, yakında listesinin son sırasındaki Türkmenistan’ı ziyaret edeceğini söyleyerek turistleri Slowjamastan’a davet etti.

‘ÇOĞU ZAMAN DİKTATÖRSÜNÜZ’

Randy ülkenin tanıtımını yaparken “Çoğu zaman diktatörlüğüz,” dedi, “R Dub!” Williams, “Zaman zaman özel oylama törenleri ve referandumlar yapacağız.” dedi. Bir ülkenin adında ‘cumhuriyet’ ve ‘diktatörlük’ ibarelerinin olmasının çelişkili olduğuna dikkat çeken CNN, Williams’ın ‘Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ gibi yerlerde kişilik kültlerine ve zıtlıklara işaret ettiğini belirtti. Slowjamastan pasaportunu ABD, Güney Afrika ve Yeni Zelanda’nın da aralarında bulunduğu 16 farklı ülkede damgalattığını belirten Williams, diğer ülkelerle diplomatik ilişki kurmaya çalıştığını ifade etti.

Slowjamastan gibi bağımsız olduğunu iddia eden ancak diğer devletler ve uluslararası kuruluşlar tarafından tanınmayan yerlere mikro ulus denir. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu