Haber

Tataristan Devlet Başkanı Minnikhanov’un Moldova’ya girmesine izin verilmedi

Rusya Federasyonu Tataristan Devlet Başkanı Rustam Minnihanov, Moldova’ya girmesine izin verilmediğini açıkladı.

Moldova’nın başkenti Kişinev’e uçakla giden Minnihanov, sosyal medyadan yayınladığı görüntüde Moldova tarafından “istenmeyen adam” ilan edildiğini ve ülkeye girişine izin verilmediğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, Minnikhanov’un Moldova’nın Gagavuz Özerk Bölgesi’nin başkenti Komrat’ta düzenlenen “Halkların Dostluğu – 2023” kongresine katılmak üzere Kişinev’e gittiğini bildirdi.

Minnikhanov’un Moldova tarafından “istenmeyen adam” ilan edildiğini ve ülkeye girişine izin verilmediğini kaydeden Zaharova, bunun “düşmanca” bir adım olduğunu vurguladı.

“Bu adım, ülkelerimiz ve bölgelerimiz arasındaki geleneksel yakın etkileşimi baltalamayı amaçlıyor. Rusya karşıtı bir tutumun Moldova kamuoyu tarafından desteklenmediğinden eminiz. Kişinev’i kalkınmayı engellememesi için kendi vatandaşlarını dinlemeye çağırıyoruz.” Zaharova, “Rusya ile insani temasların geliştirilmesi ve bölgeler arasındaki bağların geliştirilmesi” dedi. terimleri kullandı.

Moldova, Minnikhanov’un istenmeyen adam ilan edildiği yönündeki açıklamaları yalanladı

Öte yandan Moldova Sınır Servisi’nden yapılan açıklamada, Minnikhanov’un “istenmeyen adam” ilan edildiği yönündeki açıklamaların gerçek olmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Ülkemizde yerel seçimlerde bir adayın doğrudan desteklenmesi saygısızlıktır. Rus makamlarından ülkemizin iç işlerine karışmaktan imtina etmelerini rica ederiz.” söylendi.

“Halkların Dostluğu – 2023” kongresi, Gagavuz Özerk Bölgesi’nde 30 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Viktor Petrov tarafından düzenlendi. Petrov, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ile yakın ilişkiler kurulmasından yana.

haber-besiktas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu